Сцяг Пятніца, 29 сакавіка 2024
14 красавіка 2018, 16:14

Хакейная каманда Прэзідэнта Беларусі дзявяты раз выйграла Рэспубліканскі аматарскі турнір

14 красавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакейная каманда Прэзідэнта Беларусі сёння дзявяты раз стала пераможцам Рэспубліканскіх спаборніцтваў сярод аматараў, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У другім матчы фінальнай серыі XI па ліку турніру каманда кіраўніка дзяржавы абыграла на лёдзе "Чыжоўка-Арэны" хакеістаў Мінскай вобласці з лікам 6:2 (1:0, 1:1, 4:1). У першай гульні, якая адбылася ў Маладзечне, каманда Прэзідэнта таксама была мацнейшая - 12:8.

Сённяшняя сустрэча атрымалася значна больш напружаная. І лік быў адкрыты толькі ў сярэдзіне першага перыяду, калі Андрэй Міхалёў вывеў гаспадароў наперад. У другой трэці матчу госці пачалі гуляць больш актыўна, і ў хуткім часе Аляксандр Юдзін аднавіў раўнавагу. Аднак на другі перапынак каманда Прэзідэнта зноў пайшла лідарам - пасля дакладнага кідка Аляксандра Лукашэнкі. Заключны перыяд прайшоў з перавагай прэзідэнцкай дружыны - Дзмітрый Мялешка, Яраслаў Чупрыс, Андрэй Асташэвіч і Павел Белы закінулі чатыры шайбы, у дзвюх з якіх галявыя перадачы аддаў Аляксандр Лукашэнка. Госці адказалі голам, які забіў Дзмітрый Дубень.

У пераможцаў лепшым іграком прызнаны Андрэй Міхалёў, у прайграўшых - Дзмітрый Дубень.

У гэтым сезоне лядовая дружына кіраўніка дзяржавы на папярэдняй стадыі атрымала шэсць перамог у шасці сустрэчах, абыграўшы каманды Мінскай (10:5), Віцебскай (6:0), Гомельскай (3:2), Гродзенскай (11:6), Магілёўскай (10:5) і Брэсцкай (8:4) абласцей. У паўфінале яшчэ раз былі абыграны брэсцкія хакеісты - 9:4.

Па выніках турніру названы лепшыя хакеісты па гульнявых амплуа: варатар - Міхаіл Моцар (Гомельская вобласць), абаронца - Дзяніс Гроць (Мінская вобласць), нападаючы - Генадзь Савілаў (каманда Прэзідэнта Беларусі). Бамбардзірскую гонку выйграў Павел Белы, на асабістым рахунку якога 19 ачкоў (5 шайбаў і 14 рэзультатыўных перадач).

Прызы лаўрэатам і чэмпіёнскі кубак пераможца ўручылі старшыня Мінгарвыканкама Андрэй Шорац, старшыня Федэрацыі хакея Беларусі Сямён Шапіра і міністр спорту і турызму Сяргей Кавальчук.

Уладальнікамі бронзы сталі хакеісты Гомельскай вобласці, якія перамаглі ў гульні за 3-е падагульняючае месца прадстаўнікоў Брэсцкага рэгіёна з лікам 3:0.

Раней хакейная каманда Прэзідэнта Беларусі восем разоў перамагала ў гэтым турніры (в 2008, 2010-2012, 2014-2017 годах). Па адным разе трыумфатарамі станавіліся хакеісты Гомельскай (2009) і Мінскай абласцей (2013).

Арганізатары XI Рэспубліканскіх спаборніцтваў па хакеі сярод аматараў - Прэзідэнцкі спартыўны клуб, Міністэрства спорту і турызму, Федэрацыя хакея Беларусі, Мінгарвыканкам.-0-