Сцяг Субота, 20 красавіка 2024
27 лістапада 2017, 11:23

Барысаўскі БАТЭ 14-ы раз стаў чэмпіёнам Беларусі, серабро ў мінскага "Дынама", бронза ў "Шахцёра"

27 лістапада, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Футбалісты барысаўскага БАТЭ 14-ы раз сталі чэмпіёнамі Беларусі. Сярэбраныя медалі ў мінскага "Дынама", бронза ў салігорскага "Шахцёра", паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Свой 12-ы запар чэмпіёнскі тытул барысаўчане атрымалі 26 лістапада, згуляўшы ў заключным, 30-м туры 27-га нацыянальнага першынства з футбалістамі "Гарадзеі" на іх полі - 3:3. Госці выйшлі наперад на 18-й хвіліне пасля ўдару Мірка Іваніча, але потым прапусцілі 3 галы - ад Кірыла Паўлючака і двойчы ад Бояна Дубаіча. Толькі ў канцы гульні барысаўчане змаглі дабіцца патрэбнага рэзультату - на 78-й хвіліне гульні Віталь Радзівонаў рэалізаваў пенальці, а на пятай кампенсаванай хвіліне другога тайма Мірка Іваніч зраўнаваў лік - 3:3, прынёсшы золата сваёй камандзе.

Уладальнікам сярэбраных медалёў стала мінскае "Дынама", якое разграміла на выездзе "Віцебск" - 4:1. Сталічныя дынамаўцы і БАТЭ набралі па 68 ачкоў, але барысаўская дружына заняла першае месца дзякуючы дзвюм вікторыям у паядынках з мінчанамі.

Салігорскі "Шахцёр", які лідзіраваў на працягу большай частцы турніру, фінішаваў з бронзай, уступіўшы ў апошнім матчы ў Гродне мясцоваму "Нёману" з лікам 1:3.

Вызначыўся і другі няўдачнік сезона, які разам з наваполацкім "Нафтанам" пакідае вышэйшую лігу. Ім стала мазырская "Славія", якая прайграла на выездзе жодзінскаму "Тарпеда-БелАЗу" - 0:2.

16. "Нафтан" - 13 (18-57).

Лепшым бамбардзірам нацыянальнага першынства стаў форвард БАТЭ Міхаіл Гардзяйчук, які забіў 18 мячоў.

У наступным сезоне замест "Нафтана" і "Славіі" ў вышэйшай лізе выступяць дзве лепшыя каманды першай лігі мінскі "Прамень" і "Смалявічы-СТІ".-0-